Kontakt

Två små barn sitter i en 70-talssoffa med varsin gammal telefon. Foto: Lina Ikse

Mölndals stadsmuseum

031-315 16 50
museum@molndal.se

Öppettider:

  • Tisdag – söndag, 12.00–16.00
  • Kvällsöppet torsdag, 12.00–19.00
  • Måndag stängt

Besöksadress:

Mölndals stadsmuseum, Kvarnbygatan 12, 431 34 Mölndal

Postadress:

Mölndals stadsmuseum, 431 82 Mölndal

Forscaféet

031-706 90 00
forscafeet@gmail.com
Forscaféet på Facebook

Öppettider:

  • Tisdag – fredag, 11.30–16.00
  • Kvällsöppet torsdag, 11.30–19.00
  • Lördag – söndag, 12.00–16.00
  • Måndag stängt

Besöksadress och postadress:

Kvarnbygatan 12, 431 34 Mölndal

Museibutik och reception

031-315 16 64
Telefontider: tisdag ‑ söndag, 12.00–16.00
torsdag, 12.00–19.00

Camilla Eliasson
Butiks- och receptionsansvarig
031-315 16 08

Boka konferens

Marie Berge
Samordnare publika möten
031-315 16 41
museum@molndal.se

Boka visning

Malin Broby
Museipedagog och samordnare
031-315 16 53
museum@molndal.se

För skola – boka museilektion

Malin Broby
Museipedagog och samordnare
031-315 16 53
museilektion@molndal.se

Museichef

Cajsa Lagerkvist
031-315 16 51
cajsa.lagerkvist@molndal.se

Kontakt

Frågor om:

Foto-, föremålssamling och databas

Christine Caux Gustafsson
Antikvarie
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 54

Mölndals historia, arkiv och faktarum

Lars Gahrn
Antikvarie
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 57

Kulturmiljöer, byggnadsvård

Ulla Hasselqvist
Stadsantikvarie
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 63

Kommunikation, marknadsföring och webb

Clara Vollrathson
Kommunikatör
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 52

Personal

Anna Thal
Utvecklingsledare
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 55
anna.thal@molndal.se

Astrid Ekermo
Kultursamordnare
Kultur- och fritidsförvaltningen
031-315 16 59
astrid.ekermo@molndal.se

Brigitte Ackerhans
Praktikant
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 87
brigitte.ackerhans@molndal.se

Cajsa Lagerkvist
Museichef
Mölndals stadsmuseum
Avdelningschef Museum, konst och kultur
Kultur- och fritidsförvaltningen
031-315 16 51
cajsa.lagerkvist@molndal.se

Camilla Lengstrand 
Konstintendent
Kultur- och fritidsförvaltningen
031-315 16 25
camilla.lengstrand@molndal.se

Camilla Eliasson
Butiks- och receptionsansvarig
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 08
camilla.eliasson@molndal.se

Christine Caux Gustafsson
Antikvarie
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 54
christine.caux-gustafsson@molndal.se

Clara Vollrathson
Kommunikatör
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 52
clara.vollrathson@molndal.se

Fredrik Fabó
Konsttekniker
Kultur- och fritidsförvaltningen
031-315 16 23
fredrik.fabo@molndal.se

Ilse Glimberg
Museiassistent
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 87
ilse.glimberg@molndal.se

Karin Börjesson
Museiassistent
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 42
karin.borjesson01@molndal.se

Lars Gahrn
Antikvarie
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 57
lars.gahrn@molndal.se

Linda Frendberg
Museiassistent
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 87
linda.frendberg@molndal.se

Malin Broby
Museipedagog och samordnare
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 53
malin.broby@molndal.se

Marie Berge
Samordnare publika möten
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 41
marie.berge@molndal.se

Patrik Andersson
Museiassistent
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 87
patrik.andersson@molndal.se

Sara Sivre
Kultursamordnare barn och unga
Kultur- och fritidsförvaltningen
031-315 16 27
sara.sivre@molndal.se

Stefan Ferm
Museitekniker
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 37
stefan.ferm@molndal.se

Ulla Hasselqvist
Stadsantikvarie
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 63
ulla.hasselqvist@molndal.se

Åsa Palmaer Skoglund
Utställningsproducent och formgivare
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 61
asa.palmaer-skoglund@molndal.se

Åsa Tollbom
Enhetschef konst och kultur
Kultur- och fritidsförvaltningen
031-315 16 28
asa.tollbom@molndal.se

Dela på:

Senast uppdaterad 2020-06-05 09.51